מהו פיגום שלוח?

פיגומים במחירים מיוחדים ! בטיחות לפני הכל !

אחד מסוגי הפיגומים הוא הפיגום השלוח, הוא בעצם שלוחה של המבנה שמוקם מסביב למבנה עליו מבוצעת העבודה ומשמש לקליטת עובדים, ציוד וחומרים לבניית המבנה אלו מגיעים על ידי עגורן. תקנות הבטיחות מורות שעיגון פיגום שלוח חייב להתבצע מאחד מתוך שלוש אפשרויות שהן: מוטות טלסקופיים או חיבור משטח העבודה לרצפה על ידי ברגים, או על ידי הנחת משקולות על משטח העבודה. הפיגום חייב להסתמך על החלקים היציבים של המבנה בלבד ויש לגדר סביב היקף הפיגום למניעת נפילת חפצים או אנשים ממנו.

 

מה הוא פיגום?

פיגומים הינם הכלי מהחיוניים והנפוצים ביותר בכל הקשור לעבודות בנייה ושיפוצים, ניתן למצוא כאלה בסוגים שונים ומגוונים כמעט בכל אתר בנייה. לאחר תאונות רבות בארץ שנגרמו כתוצאה מעבודה על הפיגומים, שהינם ברמת בטיחות נמוכה כתוצאה מהתקנים והכללים בנוגע לפיגומים בארץ החליטו הרשויות בארץ לחדול משימוש בתקן שהיה קיים ומעבר לתקנים שהקנו לפיגומים באירופה שנקבע על ידי האיחוד האירופי.

התקן האירופי כולל מגוון רחב של הוראות וכללים בעבודה עם הפיגומים, שלל מבחנים ותקנים שהפיגומים צריכים לעמוד בהם. התקן מחמיר מאוד ונוגע בנושאים רבים בקשר לפיגומים והעבודה אתם כמו החומרים מהם מורכב הפיגום, העובי של דפנות הפיגום ועוד רבים. התקן הישראלי הישן אפשר גם לפיגומים עשויים חומרים ישנים ולא איכותיים להיות שמישים ולכן סיכן רבות את העובדים עליו, השינוי לתקן האירופי מבטיח רמת בטיחות גבוהה ככל הניתן לעובדים.

הפיגום עצמו הוא הנתיב של העובדים למבנה שעליו הם עובדים ונתיב להעברת חומרים ומכונות שאתם העובדים בונים את המבנה, הפיגומים פרושים לאורך המבנה מכל כיווניו, הוא בנוי לרוב ממתכת ופלטת עץ שהיא גם משטח העבודה וסולמות שמחברות בין הקומות של הפיגום. ישנם סוגים שונים ורבים של פיגומים לכל אחד יתרונות וחסרונות בהתאם לעבודות שהוא נדרש לבצע. הפיגומים הם אבן דרך חשובה בכל פרוייקט מהקטן ביותר כמו שיפוץ דירה או בניין ועד לפרוייקטים ענקיים כמו קניונים, גורדי שחקים או גשרי ענק.

התקנים לפיגום תקין

פיגומים נתונים למספר רחב של תקנים ומבחנים בהם הם צריכים לעמוד לפני שיהיו חוקיים לשימוש, הם עוסקים בחומרים ממנו הפיגום מורכב, צורת בנייתו ובטיחותו לעבודה ולעוברי האורח שיכולים להימצא בסביבתו. התקן מפורט לתקנים רבים בנושאים שונים ולפי סוג הפיגום אך רובם דומים לכל הסוגים והם: עמידות הפיגום, על הפיגום להיות בעל עמידות מלאה לגמרי בכל שלב בו הוא נמצא בשימוש. כלומר הפיגום אמור לעמוד בשורה של מבחנים שבוחנים את חוזקתו, דוגמא למבחן שכזה הוא העמסת הפיגום במשקל מסוים ולאחר מכן בדיקה שחוזקו נשמר ואין בו כל פגם, אם ימצא פגם, הפיגום יהיה לא תקין ולא חוקי לשימוש ויש לתקן אותו.

תקן נוסף הוא יציבות המשתמשים בפיגום, הוא בודק שישנם אמצעים שחייבים להיות בכל פיגום כדי להבטיח את יציבותם ובטיחותם של העובדים על הפיגום, דוגמא לאמצעי שכזה הוא מעקה בטיחות כפול גם לגובה ברך וגם לגובה מותן וגם לחומר ממנו עשוי המעקה ואיך לחזק אותו.

יציבות הפיגום עצמו הוא גם תקן נוסף בוא הפיגום צריך לעמוד, התקן דורש עמידה של הפיגום במצבי עומס ולחץ קיצוניים שבודקים את הפיגום לתנאים אלה על ידי מספר מבחנים שמדמים מצבי קיצון וסכנה על הפיגום, על הפיגום להוכיח שהוא מסוגל לעמוד בהם בכדי לעמוד בתקן.

בנסוף הפיגום צריך לעמוד בתקן של עומס שבודק האם הפיגום עומד בעומס משקל רב מאוד כמו עובדים רבים, ציוד וחומרי גלם רבים ולרוב בודקים משקלים שיהיו לא שגרתיים עבור הפיגום ובכיוונים לא שגרתיים כדי להבטיח שהוא לא יקרוס במצב אמת.

סוגי פיגומים

פיגום נייד– אחד מהסוגים הנפוצים והשימושיים ביותר עבור אתרי בנייה ושיפוצים, מורכב מ4 גלגלים בעלי מעצור, משטח העבודה והמרכב של הפיגום שעשוי ממתכת. היתרון בפיגום מוזכר בשמו שכן הוא נייד ואפשר להזיז אותו באמצעות הגלגלים בתוך אתר הבנייה פתרון מעולה לשיפוצים של מבנה קיים כמו צביעה או החלפת גופי תאורה. בחלק מהפיגומים הללו יש גם מערכת בקרת גובה שאתה אפשר לשנות את גובה משטח העבודה בהתאם לעבודות שיש לבצע.

פיגום חמורי– הפיגום הנפוץ והבסיסי ביותר שקיים בשוק, קל מאוד לפרק ולבנות אותו, הוא מאוד קל ומחירו יחסית זול וכפי ששמו מרמז הוא בנוי משני סמוכות חמורים שעשויות ממתכת או עץ ועליהם עומד משטח העבודה שלרוב בנוי מעץ. בגלל שהוא פיגום מאוד בסיסי וקל היציבות שלו ביחס לאחרים נמוכה וגובה העבודה אתו מוגבל.

פיגום זקפים – פיגום נפוץ שמורכב משני טורי זקפים שביניהם משטח העבודה כאשר הזקפים עשויים מתכת והמשטח מעץ, התקנים בגין פיגום שכזה דורשים מרחק מסויים בין הזקפים, יצוב הזקפים באופן אנכי מושלם, ודרישות בנוגע למשטח העבודה והחומרים מהם הפיגום עשוי. הפיגום בשונה מפיגומים עצמאיים הפיגום חייב להיות מחובר למבנה באמצעות קשירת הזקפים לעוגנים שמתקינים על גבי המבנה.

פיגום ממוכן -פיגום שבו משטח העבודה ניתן להזזה בכיוון אנכי כלומר מטה ומעלה, דבר זה מונע מלבנות אותו עם הרבה משטחים בגבהים שונים ומשתמשים במשטח הקיים בגובה שצריך לעבוד בו כל פעם. קיימים סוגי פיגומים כאלה עצמאיים וגם כאלה שצריך לבטח בעזרת המבנה. שימוש בפיגום שכזה מחייב בדיקה מקדימה של בודק מוסמך עם התקנתו של הפיגום באתר הבנייה, לאחר כל תיקון למערכת ההרמה והתלייה, ובדיקה שגרתית של לפחות פעם בחצי שנה כל זמן שהפיגום מצוי בשימוש באתר בנייה.

לסיכום ישנם סוגים רבים ומגוונים של פיגומים כל אחד מתאים למגוון של עבודות ופרויקטים מסוימים, לכל אחד מהסוגים יתרונות וחסרונות אך המשותף לכולם הוא שחשוב לשמור לעבוד עם פיגומים באיכות גבוהה שעומדים בתקנים המתאימים ושיאפשרו סביבת עבודה בטוחה ככל הניתן.

 

אז מה היה לנו בכתבה:
מרכז הפיגומים
מרכז הפיגומים

חברתנו עוסקת בתחום למעלה מ10 + שנים וממשיכה למכור ולהשכיר לאלפי לקוחות מרוצים פיגומים איכותים והבטיחותים ביותר בשוק !

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!