סוגי פיגומים לבניין

פיגומים במחירים מיוחדים ! בטיחות לפני הכל !

יש לקחת בחשבון כי קיימים סוגי פיגומים לבניין אשר כל אחד מתאים לעבודות שונות ולתנאי שטח שונים. לפני שבוחרים פיגום חשוב לקחת בחשבון מספר אלמנטים חשובים מאוד

עבודות הבניין מצריכות שימוש בפיגומים. פיגומים מסייעים לעובדים לעבוד בגובה ולעשות זאת באופן בטיחותי ולא מסוכן. לפני שנתחיל להסביר לכם על סוגי פיגומים שונים לבניין, ראשית נסביר לכם מהו פיגום. פיגום הוא למעשה מבנה ארעי, השימוש בפיגום נעשה במהלך תהליכים מתקדמים או תהליכים ראשוניים של עבודות בנייה שונות. בנוסף על כך, נעשה שימוש נרחב בפיגומים גם לצורך שיפוצים של מבנים גבוהים או לצורך ניקוי חלונות בבניינים בעלי גובה רב. בין היתר פיגומים משמשים גם בתור משטח יציב לציוד. כאשר אנו מדברים על פיגומים אנחנו בעצם מדברים על מערכית אשר יכולה לפעול בצורה ידנית או בצורה חשמלית, במפלסי גובה שונים ובהיקפים משתנים, בהתאם לצרכים של אותו פרויקט.

קיימים סוגים שונים של פיגומים בהם הצינורות עשויים מחומרים שונים, החומרים הנפוצים ביותר מהם עשויים צינורות הפיגומים הם: עץ, אלומיניום, מתכת ופלדה. כל פיגום הוא בעל דרישות תקן שונות ממדינת ישראל, ישנה חשיבות רבה להתאמת סוג הפיגום לאופן העבודה, למפלס הגובה בו מתבצעת העבודה, לקרקע עליה מתבצעת העבודה ולעומס המקסימלי אותו מסוגל לשאת הפיגום. יש לקחת בחשבון כי קיימים סוגי פיגומים לבניין אשר כל אחד מתאים לעבודות שונות ולתנאי שטח שונים. לפני שבוחרים פיגום חשוב לקחת בחשבון מספר אלמנטים חשובים מאוד. על סוגי פיגומים לבניין נרחיב במאמר הבא.

סוגי פיגומים לבניין- מהו פיגום?

לפני שנרחיב על סוגי פיגומים לבניין, יש קודם כל להבין מהו פיגום. פיגום הוא מבנה זמני. השימוש בפיגומים נעשה בתהליכים מתקדמים או ראשוניים של הבנייה. כמו כן, הפיגומים משמשים גם עבור שיפוצים במבנים גבוהים או עבור ניקוי חלונות בבניינים גבוהים. הפיגומים יכולים לשמש גם כמשטח יציב לציוד.

הפיגומים הם למעשה מערכת שיכולה לעבוד בצורה חשמלית או ידנית, בגבהים שונים ובהיקפים שונים, בהתאם לצרכים שלכם. מערכת הפיגומים עשויה מצינורות מתכת, פלדה, עץ או אלומיניום. לכל פיגום יש דרישות תקן של המדינה, לכן חשוב מאוד לדעת להתאים את סוג הפיגום לסוג העבודה, לגובה בו אתם עובדים, לקרקע ולעומס המירבי שהפיגום יכול לשאת.

שימו לב כי רוב הפיגומים היום יהיו עם תו תקן אירופאי מאחר ונחשבים לפיגומים הבטוחים ביותר.

אילו סוגי פיגומים לבניין יש?לפני שנרחיב על סוגי פיגומים לבניין, יש קודם כל להבין מהו פיגום. פיגום הוא מבנה זמני. השימוש בפיגומים נעשה בתהליכים מתקדמים או ראשוניים של הבנייה

קיימים סוגי פיגומים לבניין שונים ומגוונים.

 • פיגום חמורי– פיגום החמורי הוא הפיגום הנפוץ והבסיסי ביותר. פיגום זה חייב להיות על קרקע מיושרת ויציבה. פיגום זה מתאים גם לעבודות שמתבצעות בגבהים נמוכים. היתרון של הפיגום החמורי הוא שניתן להגיע להגבלה של עד כ-2 מטרים. קיימים דגמים של פיגום חמורי שמגיעים עם אמצעי טיפוס. עם זאת חשוב מאוד לשים לב ולוודא כי הגובה מתאים לעבודה עם פיגום חמורי.
 • פיגום עצמאי– נחשב לדגם נפוץ מאוד. פיגום עצמאי יהיה בדרך כלל על גלגלים. בראש הפיגום העצמאי יהיה מותקן משטח דריכה שישמש את העובדים באתר. לפני השימוש בפיגום עצמאי חשוב מאוד לוודא שקיים אזור מוגן הכולל משען יד ומסגרת. תפקידם למנוע נפילות ותאונות עבודה. היתרון של הפיגום העצמאי הוא שהוא לא מצריך חיבור למבנה עצמו והוא עומד בפני עצמו, ולכן שמו פיגום עצמאי. שימו לב שגם בשימוש בפיגום עצמאי חשוב מאוד שהקרקע תהיה יציבה, מהודקת ומיושרת. ניתן להסתכל על פיגום עצמאי גם כעל במת הרמה. פיגום עצמאי יכול להיקרא גם פיגום מגדל, מדובר בפיגום שאינו מחובר למבנה עצמו ולכן הוא נקרא פיגום עצמאי. ניתן לחלק את הפיגום העצמאי לשתי קטגוריות: פיגום עצמאי קבוע אשר ממוקם בנקודה ספציפית ומקובע אליה כך שלא ניתן להעביר אותו ממקום למקום באזור העבודה, ופיגום עצמאי נייד שנע על גבי גלגלים וניתן להזיזו ממקום למקום באזור העבודה. מכיוון שפיגום עצמאי אינו מקובע למבנה עצמו, ישנה חשיבות רבה להקמתו על גבי קרקע יציבה. מעבר לכך, ניתן להשתמש בפיגום עצמאי רק במקומות בהם אין רוח חזקה שעשויה לפגוע ביציבות הפיגום. את הפיגום העצמאי מחזקים על ידי קשירות וחיזוקים, צריך להוסיף לפיגום סולמות בחלקו הצר של הפיגום ובחלקו הפנימי של הפיגום.
 • פיגום זקפים– פיגום זקפים נמצא על חזית המבנה. נחשב לדגם נפוץ מאוד בקרב בניות גדולות ורחבות מאחר שניתן לפרוש אתאילו אלמנטים חשובים יש לקחת בחשבון לבחירת סוגי פיגומים לעבודות בניין הפיגום הזה על פני היקפים רחבים. פיגום זקפים הוא בעל ארבעה זקפים אנכיים וצמודים לקרקע. קיימים בדגם זה מדרכים ייעודים היוצרים הנחה נכונה ובטוחה על משטחי הדריכה של הפיגום. מפלסי הגובה בפיגום זקפים יהיו שונים בדרך זאת ואילו המשטחים ישענו על הזקפים. על מנת להגדיל את גובה הפיגום תוכלו לבצע מתיחה והוספה של זקפים. פיגום זקפים צריך להיות מקובע למבנה. הקיבוע נעשה על ידי קשירה לברגי ג'מבו המקובעים למבנה. כמו כן, כאשר משתמשים בפיגום זקפים יש להוסיף מעטפת רשת על מנת למנוע נפילות ותאונות עבודה. פיגום זקפים צריך קרקע יציבה אך ניתן גם להתקין אותו על קרקע בוצית עם מדרכים קשיחים.
 • פיגום שלוח– פיגום שלוח מתאים למבנים שטרם נבנו הקירות שלהם. בפיגום זה משטח הדריכה ימתח מתוך המבנה החוצה. הפיגום צריך להיות מעוגן לרצפה של הקומה ממנו נפרש על ידי משקולות המתאימות למשקל העובדים והציוד הנדרש. כאשר אנחנו מדברים על פיגום שלוח אנו למעשה מדברים על משטח אשר בולט מהמבנה עליו עובדים כלפי חוץ, את הפיגום השלוח ניתן לעגן בשלוש דרכים עיקריות: קיבוע הפיגום השלוח אל הרצפה של הקומה ממנה בולט המשטח על ידי שימוש בברגים, שימוש במשקולות אשר יהוו התנגדות למשקל של העובדים ושל הציוד הנמצא על גבי המשטח או עיגון של הפיגום על ידי שימוש במוטות טלסקופיים אותם ניתן למתוח מהקרקע והם תומכים בפיגום מלמטה. בחלק גדול מן המקרים נעשה שימוש בפיגום שלוח בתור עמדה לחומרי גלם וציוד, אך במקרים מסוימים הפיגום השלוח משמש גם לתזוזה של העובדים ממקום למקום וגם בתור משטח עבודה. ניתן להשתמש בפיגום שלוח רק במקרים בהם המבנה הוא בעל נקודות חזקות ויציבות אשר יכולות לשמש בתור עוגן לפיגום עצמו. יתרה מכך, החוק במדינת ישראל מחייב למתוח גדר מסביב למשטח הבולט כדי להגן על צוות העובדים מפני נפילה וכדי להבטיח שהציוד בו העובדים משתמשים לא יפול ויהרס או יפגע בעוברי אורח.
 • פיגום זיזי- פיגום קבוע המעוגן לקירות המבנה ונשען על זוויות פלדה הנמצאות במרחקים שווים. הזוויות או הזיזים צריכים להיות מקובעים לקיר ועליהם יש להניח את משטח הדריכה. עם פיגום זה ניתן לעבוד זמן ארוך במפלסים גבוהים. יש לקחת בחשבון כי העבודה עם פיגום זה מצריכה מבנה יציב.
 • פיגום תלוי– פיגום תלוי הוא פיגום שלא מחובר ולא נסמך על הקרקע, אלא מקובע על קירות המבנה. אם עבודת הבנייה נעשיתאחד מסוגי הפיגומים הוא פיגום תלוי הוא פיגום שלא מחובר ולא נסמך על הקרקע, אלא מקובע על קירות המבנה. אם עבודת הבנייה נעשית במקום בו הקרקע בעלת שיפוע גדול במקום בו הקרקע בעלת שיפוע גדול, או במקומות בהם הקרקע אינה יציבה, הבחירה הנכונה ביותר תהיה בפיגום תלוי, שכן לא תלוי בסוג הקרקע. השימוש בפיגום תלוי נפוץ מאוד בערים שנמצאות במרכז הארץ מאחר והצפיפות באזור זה היא גבוהה מאוד. פיגום תלוי יכול להגיע בצורה ניידת או מקובעת וניתן לפרוש אותו בהיקף של כל מבנה. כאשר מדברים על פיגום נייד יש להשתמש בו בעבודות פשוטות יחסית כמו ניקוי חלונות, התקנת חיפויים וכדומה. לעומת זאת, פיגום קבוע מתאים לעבודות במפלס גבוה לטווח ארוך. חלק גדול מן הפיגומים הקיימים כיום נשענים על גבי הקרקע, לעומת זאת הפיגום התלוי נתלה על ראשו של המבנה שעליו מתבצעת העבודה בעזרת עוגן ייעודי שמחובר לראשו של המבנה. השימוש העיקרי בפיגום תלוי נעשה בעת עבודות של חיפוי ומעטפת המבנה, את הפיגום התלוי ניתן לחלק לשתי קטגוריות עיקריות: פיגום תלוי קבוע בו נעשה שימוש במבנים שהוקמו על גבי קרקע בעלת שיפוע ולצורך עבודות של טיח או חיפוי של קירות וברוב המקרים פיגום תלוי מקטגוריה זו יכלול מספר משטחים קבועים של עבודה. מנגד, ניתן למצוא פיגום תלוי ממוכן שברוב המקרים יכלול משטח עבודה בודד, את משטח העבודה הזה ניתן להרים ולהוריד בהתאם למפלסי הגובה בהם מתבצעת העבודה, הזזת המשטח נעשית על ידי כננת שמותקנת בראש המבנה שעליו מתבצעת העבודה. מרבית השימוש בפיגום תלוי נעשית במבנים שנבנו על גבי קרקע בעלת שיפוע או במקרים בהם סביבת העבודה לא מאפשרת הקמה של פיגום שנסמך על גבי הקרקע, לדוגמא אזור מסחרי בו יש תנועה רבה של בני אדם. ישנה חשיבות רבה למיקום הפיגום בצורה נכונה, מיקום הפיגום בצורה לא נכונה עלול להוביל להפרעה של מרפסות ובליטות שונות של המבנה החוצה, הפרעות אלו יכולות למנוע הזזה של הפיגום הממוכן ממקום למקום.
 • פיגום ממוכן– פיגום ממוכן נחשב לפיגום יעיל מאוד. עם זאת, העבודה עם פיגום זה נפוצה פחות מהשאר מאחר שהוא מצריך אישור מהנדס ובודק הובלה. פיגום ממוכן עובד בצורה חשמלית. כלומר, במהלך העבודה ניתן להגביה או להנמיך את גובה הפיגום על ידי מנוע או בצורה הידראולית. פיגום ממוכן עובד בצורה של במת הרמה. חשוב מאוד לשים לב כי פיגום ממוכן מצריך קרקע יציבה, אך לא בהכרח מיושרת. היתרון של עבודה עם פיגום ממוכן הוא שניתן לעבוד במהירות, בקלות וביעילות בזכותו. כמו כן, הוא לא מצריך השקעה רבה והוא כולל את כל אמצעי הבטיחות הנדרשים לביצוע עבודות בגובה. פיגומים ממוכנים הם פיגומים בהם ניתן למצוא משטח עבודה אחד בלבד אותו ניתן להרים ולהוריד בהתאם למפלס הגובה שעליו מתבצעת העבודה על ידי מערכת הרמה ייעודית. החשיבה שעומדת מאחורי הפיגומים הממוכנים היא שבכל רגע יש צורך בעבודה על מפלסי גובה שונים של המבנה ועקב כך אין צורך בהקמה של פיגום אשר מספק גישה לכלל המפלסים בפעם אחת, בזכות הפיגום הממוכן קיימת האפשרות להשתמש במשטח עבודה יחיד אותו ניתן להזיז בין המפלסים בהתאם לצרכים שלנו. פיגום ממוכן מתאים לעבודה ספציפית שמתבצעת בצורה מדורגת ולא בפעם אחת על כל שטחו של המבנה. בדרך כלל הפיגום הממוכן מגיע בשתי תצורות עיקריות: תצורה אשר דורשת קשירה וחיבור של הפיגום הממוכן אל המבנה או תצורה עצמאית, כל אחת מן התצורות הללו היא בעלת כללי בטיחות המיועדים לה, כאשר משתמשים בפיגום ממוכן חלה חובה להעביר אותו בדיקה מקדימה על ידי איש מקצוע המוסמך לכך, כמו כן יש להעביר את הפיגום בדיקות שגרתיות לפחות אחת לחצי שנה בהתאם לאורך התקופה בה עובדים באתר הבנייה.

אילו אלמנטים יש לקחת בחשבון לבחירת סוגי פיגומים לבניין?אחד מסוגי הפיגומים הוא פיגום שלוח מתאים למבנים שטרם נבנו הקירות שלהם. בפיגום זה משטח הדריכה ימתח מתוך המבנה החוצה.

כפי שהבנו, הפיגומים משמשים אותנו בעבודה בגובה לצרכים שונים. קודם כל יש לבצע בדיקות לנכס ולקרקע על מנת להבין כיצד להתאים לו פיגומים וכיצד לבצע את ההתקנה באופן הבטיחותי והיעיל ביותר. חשוב מאוד לקחת בחשבון מספר אלמנטים-

 • מה המגבלות של הפיגום.
 • מה התנאים להתקנת פיגומים כולל צפיפות וגובה.
 • מה המטרה שלשמה צריך את הפיגומים.
 • מה העומס המירבי של הפיגום.
 • כמה עובדים יהיו על הפיגומים והציוד שתצטרכו להניח עליהם כולל המשקל.
 • החומר ממנו עשוי הפיגום.
 • איכות הפיגום והאם יש לו פגמים.
 • מה המידות של הפיגום ומה ההיקפים שנצטרך.

כל פיגום שהצגנו בפניכם במהלך מאמר זה הוא בעל ייעוד שונה שנקבע בהתאם ליכולות של אותו פיגום. ההחלטה על סוג הפיגום איתו תעבדו חייבת להיות מלווה על ידי איש מקצוע המוסמך לכך ובהתאם לחוקים ולתקנות אשר קבועים בחוק של מדינת ישראל.

אז מה היה לנו בכתבה:
מרכז הפיגומים
מרכז הפיגומים

חברתנו עוסקת בתחום למעלה מ10 + שנים וממשיכה למכור ולהשכיר לאלפי לקוחות מרוצים פיגומים איכותים והבטיחותים ביותר בשוק !

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!